Prüfferowa-Znamierowska Maria

DANE BIOGRAFICZNE

Data i miejsce urodzenia: 13 maja 1898 roku w Kibartach (Litwa).

Data i miejsce śmierci: 20 sierpnia 1990 roku w Toruniu.

OKRES TORUŃSKI

Prüfferowa – Znamierowska przybyła Torunia 14 lipca 1945 roku wraz z grupą byłych pracowników Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie.

DZIAŁALNOŚĆ

1 grudnia 1945 roku Prüfferowa – Znamierowska została zatrudniona na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Zakładzie Etnologii i Etnografii. Odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zdobyła jeszcze przed wojną w Wilnie. Jednocześnie z pracą zawodową Prüfferowa – Znamierowska zajęła się organizacją Działu Etnograficznego w Muzeum Miejskim w Toruniu. Już we wrześniu 1948 roku udało się zorganizować pierwszą stałą wystawę etnograficzną, w skład której wchodziły obiekty zebrane po wojnie. W 1949 roku Prüfferowa – Znamierowska została kustoszem Działu Etnograficznego w Muzeum Miejskim. Na tym stanowisku pozostała do końca 1958 roku. W tym samym roku objęła stanowisko kierowniczki Katedry Etnologii UMK (zrezygnowała w pod koniec 1963 roku). Nadal też kierowała Działem Etnograficznym w toruńskim muzeum. 1 stycznia 1959 roku została powołana na stanowisko dyrektorki samodzielnego, pierwszego w powojennej Polsce, Muzeum Etnograficznego. Pod kierownictwem Prüfferowej – Znamierowskiej zgromadzono w Muzeum Etnograficznym ponad 15 tysięcy obiektów, utworzono archiwum zapisów folkloru ustnego i muzycznego, powstała specjalistyczna biblioteka, archiwum fotograficzne, czy odpowiednio przygotowane magazyny dla zbiorów muzeum. Członkini wielu towarzystw naukowych polskich i zagranicznych, uczestniczka licznych wyjazdów naukowych, konferencji, kongresów etnograficznych na całym świecie. Na emeryturę przeszła w 1972 roku nie zaprzestając działalności w dziedzinie etnografii. Pozostawiła po sobie ponad 131 pozycji naukowych i popularnonaukowych.

OSIĄGNIĘCIA
  • odznaka „Zasłużony Działacz Kultury” (1963)
  • Złota odznaka „Za opiekę nad zabytkami (1964)
  • Honorowy członek Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego
  • Laureatka Nagrody im. Oskara Kolberga z 1976, Kategoria V. Działalność naukowa, dokumentacyjna, animacja i upowszechnianie kultury ludowej, Dziedzina: działalność naukowa, upowszechnianie, animacja
ODZNACZENIA
  • Złoty Krzyż Zasługi (1939)
  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1978)
  • Medal Komisji Edukacji Narodowej (1984)
ZASOBY ZEWNĘTRZNE
Laureatka Nagrody im. Oskara Kolberga z 1976 www
Katalog Worldcat www
Prace Marii Prüfferowej-Znamierowskiej  
Katalog Nukat www

GALERIA
Zespół Muzeum Etnograficznego z Marią Prüfferową-Znamierowską

MULTIMEDIA
Maria Prüfferowa-Znamierowska na kanale „Kobiety Torunia”

FEMINATYWY

naukowczyni, profesorka, muzealniczka, etnografka, etnolożka, kustoszka, kierowniczka, dyrektorka, społęczniczka

ŹRÓDŁO
  1. Pracownicy nauki i dydaktyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika 1945 – 1994. Materiały do bibliografii, pod red. S. Kalembki, Toruń 1995, s. 791 – 792.
  2. Toruński Słownik Biograficzny, T.4, pod red. K. Mikulskiego, Toruń 2004, s. 285 – 290.

Fotografia: Ze zbiorów Archiwum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

Follow by Email
YouTube
Zmień rozmiar czcionki
Kontrast