O Projekcie

W ostatnich latach, w Polsce, zostało zainicjowanych wiele społecznych projektów poświęconych historii kobiet. Jest to konsekwencją faktu, że kobiet praktycznie nie ma lub istnieją w niewielkim stopniu w historii podręcznikowej. Często też ich rola w dziejach jest marginalizowana. W każdej społeczności znajdą się kobiety, które swą działalnością lub postawą, wniosły nieoceniony wkład w jej rozwój. Dlatego też podstawowym celem przyświecającym powstaniu tej witryny jest ukazanie życiorysów kobiet z perspektywy ich dokonań.

Bohaterkami naszej witryny są kobiety, których ścieżki życia powiązane są z Toruniem. Znajdują się tu biogramy kobiet, które:

  • całe swoje życie przebywały w Toruniu,
  • swoje życie związały z Toruniem na pewien czas
  • urodziły się w Toruniu, nawet jeżeli większość swojego życia spędziły poza tym miastem.

Źródłami informacji o Kobietach Torunia są słowniki, encyklopedie, portale tematyczne, artykuły naukowe, dokumenty urzędowe czy archiwa.

Każda nasza Bohaterka jest opisana według pewnego schematu uwzględniającego: nazwisko i imię, datę i miejsce urodzenia, datę i miejsce śmierci, okres przebywania w Toruniu, z miejscem zamieszkania, działalność, odznaczenia państwowe. Opis uzupełniony jest fotografią (w miarę możliwości) oraz zbiorem zasobów zewnętrznych, w których znajdują się linki m.in. do dokumentów, utworów, filmów dotyczących naszych postaci.

Witryna KobietyTorunia.pl posiada wyszukiwarkę z opcjami przeszukiwania kategorii i nazwisk oraz udogodnienia dla osób słabowidzących i niedowidzących.

Projekt został dofinansowany ze środków Toruńskiej Agendy Kulturalnej w ramach programu „Mikrowsparcia”.

Projekt strony internetowej kobietytorunia.pl wykonała firma: Pracownia Pedagogiczno – Socjologiczna „Alternatywa” Łęcka Dominika.
Follow by Email
YouTube
Zmień rozmiar czcionki
Kontrast